COMUNICATE... Noi 01, 2007
    1 noiembrie 2007 - A început construcția a 150 de locuințe sociale
Primăria Municipiului Arad a început pe str. Tarafului construcția a 3 noi blocuri sociale, investiție în sprijinul persoanelor evacuate din imobile retrocedate.

Cele trei blocuri cuprind 150 de apartamente cu o cameră, și au termen de finalizare 2 ani.
  COMUNICATE... Oct 22, 2007
    Vizită la Primărie
Un grup de 40 de elevi arădeni și din Marea Britanie au vizitat Primăria Municipiului Arad și s-au întâlnit cu dl. Primar Gheorghe Falcă.
Tinerii arădeni învață în clasa a XI-a la Colegiul Național Moise Nicoară, și în aceste zile primesc vizita unor colegi de la un liceu din Zona Metropolitană Manchester, Marea Britanie. Colaborarea și schimburile de elevi dintre cele două colegii au deja o tradiție de 15 ani.

COMUNICATE... Oct 21, 2007
    Parteneriat cultural Arad-Pecs
Vineri 19 octombrie, ora 15, va avea loc sedința comună a Comisiilor de Cultură și Urbanism a Consiliilor Municipale din Arad și Pecs (Ungaria), la Sala Festivă a Primăriei. Parteneriatul dintre cele două orașe a împlinit 4 ani, și în cadrul acestuia instituțiile de cultură și administriile derulează proiecte comune în domeniul schimburilor culturale și în domeniul protecției monumentelor.
  COMUNICATE... Sep 24, 2007
    Aer mai curat pentru arădeni
Rezultatele analizelor efectuate în cadrul Săptămânii Mobilității Europene de Agenția de Protecția Mediului Arad privind nivelul de poluare în centrul orașului arată că după doar două ore în care nu au circulat autovehicule, noxele din atmosferă au scăzut cu aproximativ 40%, iar poluarea fonică s-a redus cu aproape 12%.
Determinările au fost efectuate pe strada I.C. Brătianu, în zilele de 20 și 21 septembrie, în condiții de trafic normal, respectiv în condiții de închidere a traficului.

Buletinul de analiză emis de Laboratorul APM Arad.
- timp de recoltare pentru poluantii gazoşi 30 minute:
    Modernizare transport public - Confortabil, Sigur, Nepoluant
Primăria Municipiului Arad se preocupă activ de a găsi soluții pentru o dezvoltare durabilă a orașului, care să asigure arădenilor condiții tot mai bune de viață - prosperitate, servicii publice de calitate și un mediu sănătos. Toate proiectele de investiții sunt bazate pe concepte moderne care respectă mediul și au efecte de reducere a poluării urbane.
Cel mai mare proiect de investiții din ultimii 20 de ani din Arad BERD – ARAD REABILITARE TRANSPORT URBAN, aflat în curs de realizare, reconfigurează traficul de pe cea mai solicitată și poluată arteră a orașului și promovează folosirea celui mai nepoluant mijloc de transport urban – TRAMVAIUL.
    Săptămâna mobilității europene
Primarul Municipiului Arad dl. Gheorghe Falcă a participat vineri 21 septembrie la acțiunile organizate pentru copii de la școlile și grădinițele arădene cu ocazia Zilei Fără Mașini din cadrul Săptămânii Mobilității Europene. Anul acesta activitățile s-au desfășurat sub sloganul ‘Străzi pentru oameni’.
  COMUNICATE... Sep 24, 2007
    Apartamente pentru chiriașii evacuați din imobile retrocedate
Primăria Municipiului Arad construiește 150 de apartamente sociale, destinate familiilor evacuate din imobile retrocedate. Cele trei blocuri în regim S+P+2E+M se vor ridica în cartierul Sânicolaul Mic. Fiecare apartament va fi compus din 1 cameră, bucătărie, baie și cămară. Executantul lucrării a fost desemnat prin licitația care s-a desfășurat săptămâna trecută, iar șantierul se va deschide în luna noiembrie.
    Se reia Turul Palatului Primăriei
Turul Palatului Primăriei, organizat în premieră cu ocazia Zilelor Aradului 2007, se reia, pentru vizitatori, din data de 18 septembrie. Grupurile vor avea acces în fiecare marți și joi, la ora 17.
Vizitatorii vor afla informatii inedite despre istoricul Palatului, despre Primarii care au condus Aradul de-a lungul timpului, despre personalitati care ne-au onorat, dar si despre modul in care a functionat orasul de-a lungul vremii. Programul Turului cuprinde: Holul Monumental, Scara de Onoare, Sala Festivă, Biroul Primarului și Turnul Primariei.
    Deschidere de an școlar
Primăria Municipiului Arad a pus la dispoziția unităților de învățământ în anul 2007 aproape 150 de miliarde de lei vechi. Cea mai mare parte a fondurilor a fost direcționată către investitii de amploare, consolidarea sau extinderea imobilelor și pentru dotarea cu noi facilități a unităților de învătământ.
Dl.Primar Gheorghe Falcă a participat la festivitățile de deschidere a anului școlar la mai multe unități de învățământ din municipiu.
    Monumentul victimelor comunismului
Primarul Municipiului Arad dl.Gheorghe Falcă a participat sâmbătă 15 septembrie la ceremonia de dezvelire a Monumentului Victimelor Comunismului, amplasat pe Malul Mureșului lângă Palatul Culturii.
Monumentul a fost realizat la inițiativa Asociației foștilor deținuți politici-filiala Arad, în parteneriat cu Primăria Municipiului Arad, care a asigurat 70% din bugetul de aproximativ 150.000 lei noi, necesari finalizării.