COMUNICATE... Iun 08, 2010
    Acțiuni de dezinsecție pentru combaterea țânțarilor

Primăria Municipiului Arad împreună cu S.C.Polaris M Holding S.R.L., anunță că în perioada 11.06.2010-18.06.2010 vor avea loc acțiuni de dezinsecție pentru combaterea țânțarilor pe raza municipiului Arad.
Tratamentele se vor efectua cu ajutorul aviației utilitare. Substanțele utilizate pentru stropire sunt omologate de către Ministerul Sănătății și nu afectează oamenii și animalele, având efect strict asupra țânțarilor.
În condiții meteo nefavorabile operațiunile vor fi reprogramate.

Închidere Pod Traian pentru șantier de reabilitare

Începând din data de 25 iunie 2010, Podul Traian se va închide atât pentru traficul auto cât și pentru tramvaie, în vederea executării lucrărilor de reabilitare a acestui monument istoric în cadrul proiectului „Reabilitarea Centrului Istoric Vechi al municipiului Arad”.  Termenul solicitat de constructori este de 9 luni.
Pe perioada lucrărilor circulația autovehiculelor între Aradul Nou și centru se va desfășura pe podul Decebal, iar transportul public va fi asigurat cu autobuze. Programul de circulație va fi anunțat din timp de Compania de Transport Public.

Pod nou lângă Podul Traian

Primarul Municipiului Arad, dl.Gheorghe Falcă, a prezentat astăzi într-o conferință de presă proiectul de construire a unui nou pod peste Mureș, în paralel cu lucrările de reabilitare a Podului Traian.
Podul Traian, monument istoric, a fost construit la începutul secolului XIX și a intrat în acest an în reabilitare în cadrul investiției Reabilitarea Centrului Istoric Vechi al Municipiului Arad, care se realizează cu finanțare din fonduri europene nerambursabile prin Programul Operațional Regional 2007 – 2013.

Investiție nouă, inaugurare 9 iunie 2010

Primarul muncipiului Arad, dl.Gheorghe Falcă, va participa în data de 9 iunie la inaugurarea unei noi fabrici în zona industrială N-V.  Investitorul este o importantă companie, lider mondial în domeniul echipamentelor de protecție și siguranță industrială, iar noua capacitate de producție va crea peste 1000 de locuri de muncă în municipiul Arad.

COMUNICATE... Iun 07, 2010
    Municipiul Arad - exemplu în atragerea de fonduri europene

Etapele de realizare a proiectului « Reabilitarea Centrului Istoric Vechi al Municipiului Arad »  au fost prezentate presei din vestul țării de primarul municipiului Arad, dl.Gheorghe Falcă în cadrul unei sesiuni de informare organizată la sediul Agenției pentru Dezvoltare Regională Vest (OI POR) din Timișoara, de Autoritatea de Ma­nagement a Programului Regional AM POR) din cadrul Ministerului Dezvoltării Regionale și Turismului.
Scopul evenimentului a fost de a prezenta presei din Regiunea Vest stadiul implementării REGIO – Programul Operațional Regional, atât la nivel național, cât și regional, cu detaliere pe fiecare județ aferent egiunii.

COMUNICATE... Iun 02, 2010
    Sondaj privind gradul de mobilitate al arădenilor

Primăria Municipiului Arad anunță că în cursul lunii iunie 2010 se vor realiza măsurători de trafic și un sondaj complex privind gradul de mobilitate al populației din municipiul Arad. Datele colectate vor sta la baza unui studiu despre volumul, structura traficului și cerințele privind mobilitatea, care se elaborează în cadrul proiectului “Arad – Gyula Dezvoltarea comună a rețelei de transport”. Studiul este prima etapă în realizarea unui masterplan pentru asigurarea unei infrastructuri de transport eficiente în orașul nostru și pentru crearea unor condiții de trafic sustenabile și pozitive.

Final de lucrări la modernizarea a 60 km străzi fără îmbrăcăminți moderne

În cursul lunii iunie se încheie reabilitarea rețelei stradale fără îmbrăcăminți moderne din cartierul Grădiște, cel mai mare lot din cadrul proiectului „Reabilitare străzi fără îmbrăcăminți moderne în cartierele Grădiște, Subcetate, Micălaca” început în anul 2008.

Invitatie ADR Vest 3 iunie

Autoritatea de Management a Programului Operațional Regional AM POR) din cadrul Ministerului Dezvoltării Regionale și Turismului, împreună cu Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest (OI POR) vă invită joi, 3 iunie 2010, la sesiunea de informare care se adresează reprezentanților mass media din Regiunea de Dezvoltare Vest. Evenimentul va avea loc în sala de consiliu a Agenției pentru Dezvoltare Regionale din Timișoara începând cu ora 10.30.

Biroul de Presă

CARTEA ABSOLVENTULUI

Cei peste 2000 de elevi ai claselor a XII-a din liceele arădene vor primi și în acest an câte o carte, drept cadou de absolvire. « Cartea absolventului » este deja o tradiție în orașul nostru, tinerii care în 2010 se despart de băncile școlii fiind deja a cincea generație de absolvenți care primesc acest cadou simbolic. Evenimentul a fost inițiat prin Hotărârea CLM Arad nr.93/ 2006, în acest an suma alocată din bugetul Municipiului Arad pentru « Cartea absolventului de liceu » fiind de 65 000 de lei.

Modificari program evenimente 1 Iunie Ziua Copiilor

Din cauza vremii nefavorabile, programul evenimentelor organizate pentru sărbătorirea Zilei de 1 iunie se modifică după cum urmează:
- Evenimentul „Eu și copilăria”, organizat de DDAC, se va desfășura în Sala Mică a Filarmonicii Arad, cu începere de la ora 12:30.Inițial evenimentul trebuia să se desfășoare în aer liber, în parcul Eminescu de la ora 12.
- Festivalul 1 Iunie Ziua Copilului, ediția a III-a, programat să se desfășoare astăzi în Parcul Copiilor, a fost reprogramat pentru duminică 6 iunie.