COMUNICATE... Aug 04, 2010
    Lucrări de reparații și modernizări în unitățile de învățământ din municipiul Arad

Primăria municipiului Arad a alocat 8.963.245 lei pentru reparații și modernizări la mai multe unități de învățământ, atât școli generale cât și licee, care se află în derulare urmând să fie finalizate până la începerea noului an școlar.

În prezent se execută lucrări la aproximativ 20 de unități de învățământ preșcolar, gimnazial și liceal.  Aceste lucrări vizează: consolidări și reabilitări de clădiri, de fațade, de tâmplărie și mansardări, extinderi și modernizări, executarea unor branșamente și instalații de gaze naturale, montarea unor panouri solare pentru reducerea consumului de apa caldă, reabilitarea instalațiilor termice, reparații la săli de sport și grupuri sanitare, remedierea unor instalații diverse.

COMUNICATE... Aug 03, 2010
    Directia de Dezvoltare si Asistenta Comunitara Arad nu desfasoara in aceasta saptamana activitati cu publicul

Conducerea DDAC informeaza ca masura sistarii activitatii, este impusa de motive tehnice ce tin de schimbarea sediului institutiei de pe Bd. Revolutiei nr.75, intr-o noua locatie.

Astfel, incepand de luni, 9 August 2010, ora 8, Directia de Dezvoltare si Asistenta Comunitara Arad  va functiona la sediul situat pe Calea Radnei nr 250.

COMUNICATE... Aug 03, 2010
    Lucrările de modernizare la Piața Obor au intrat într-o nouă etapă

Primăria municipiului Arad continuă proiectul de modernizare a Pieţei Obor, una dintre cele mai mari din oraş.

În aceste zile, la Piaţa Obor se desfăşoară lucrări de amenajare a unor platforme  de beton şi lucrări de împrejmuire a două sectoare. În total  se vor monta platforme cu pavaj de beton pe o suprafaţă de 13.200 mp şi vor fi împrejmuite sectoarele 3 şi 4 din incinta pieţei.

Continuare (2052 octeţi) Versiunea pentru tipărire
  COMUNICATE... Iul 28, 2010
    Cantina municipală a Primăriei Municipiului Arad

Cantina municipală a Primăriei Municipiului Arad se dovedește a fi o soluție pentru tot mai multe persoane care doresc să servească o masă bună, caldă și ieftină în această perioadă de criză financiară.

În prezent, cantina municipală deservește, gratuit, 270 de persoane pe zi, persoane care fac parte din categoria celor fără niciun venit, aflate în evidențele Direcției de Asistență și Dezvoltare Comunitară și pentru care mâncarea de aici înseamnă singura sursă de hrană.

COMUNICATE... Iul 27, 2010
    Campania umanitara "Aradeni pentru aradeni"

Încă 24 de persoane defavorizate care necesita sprijin material vor intra astăzi și  mâine (27 si 28 iulie) în posesia unor ajutoare de care beneficiază în cadrul Campaniei umanitare ’’Arădeni pentru arădeni’’. Aceste persoane nevoiașe cum sunt pensionari, familii cu mulți copii, șomeri, persoane bolnave se confruntă cu probleme financiare deosebite si primesc bunuri constând în articole de îmbrăcăminte și încălțăminte, articole de igienă dar și produse alimentare si rechizite donate de aradenii darnici. Produsele sunt colectate si distribuite persoanelor nevoiase din orasul nostru pe baza unor anchete sociale efectuate de catre Directia de Dezvoltare si Asistenta Comunitara Arad .

COMUNICATE... Iul 27, 2010
    Sprijin pentru spitalul municipal

Primăria municipiului Arad a alocat printr-o hotărâre a Consiliului Local Municipal Arad suma de 215.000 lei pentru Spitalul clinic municipal Arad, sumă care reprezintă co-finanțarea în cadrul proiectului “Dezvoltarea formării specialiștilor din domeniul intervențiilor la nivelul diagnosticii tubului digestiv, de terapie de urgență și invazivă”.

COMUNICATE... Iul 26, 2010
    Număr record de căsătorii

Angajații Biroului de stare civilă din cadrul Primăriei Arad înregistrează, în aceste zile, cu un număr record de căsătorii, care, în zilele de sâmbătă, depășește 30 de oficieri.
Și în acest an, în lunile iulie-august, se atinge vârful în ceea ce privește oficierea căsătoriilor, sezonul de vară fiind preferat de tinerii arădeni pentru a-și uni destinele.

COMUNICATE... Iul 23, 2010
     Aproape 70 de persoane nevoiase beneficiaza de sprijin in cadrul campaniei umanitare "Aradeni pentru aradeni"

Campania umanitara ’’Aradeni pentru aradeni’’ initiata in luna iunie de catre Primăria Municipiului Arad prin Direcția de Dezvoltare și Asistență Comunitară, coordonata de filiala locala a Societatii Naționale de Cruce Roșie carora li se adauga si reprezentanti ai unor organizatii non-guvernamentale, urmareste sa sprijine material și financiar arădenii nevoiași cum sunt pensionari, familii cu mulți copii, șomeri, persoane bolnave care se confrunta cu probleme financiare deosebite.

COMUNICATE... Iul 23, 2010
    Transparență decizională - Începând cu data de vineri, 23.07.2010, la intrarea în Primăria Municipiului Arad, sunt afișate următoarele documente privind:

1. Proiect de hotărâre privind conferirea unor titluri și distincții cu prilejul „Zilelor Aradului”, ediția 2010 – inițiativa primarului.
2. Proiect de hotărâre privind conferirea distincției DIPLOMA DE AUR cu prilejul „Zilelor Aradului”, ediția 2010 – inițiativa primarului.

COMUNICATE... Iul 22, 2010
    Ziua Poliției Comunitare Arad

“Nu mă tem nici de chinuri și nici de moarte” – Sfântul Mare Mucenic Mina
Începând din acest an, ziua de 23 iulie a fost aleasă să fie Ziua Politiei Comunitare Arad, un bun prilej de bilant, de analiză serioasă, severă dar obiectivă a activitătii desfăsurate de întregul colectiv al acestei tinere institutii aflate în slujba arădenilor.