COMUNICATE... Mar 25, 2011
    Earth Hour - Ora Pământului - 26 martie

Sâmbătă, 26 martie 2011, Primăria Municipiului Arad va marca „Earth Hour” – Ora Pământului, și îi invită pe arădeni să participe la cel mai amplu eveniment mondial dedicat mediului, eveniment menit să conștientizeze populația întregii planete asupra efectelor distrugătoare ale consumului excesiv de resurse naturale și poluării asupra mediului înconjurător. Anul acesta logo-ul Orei Pământului a devenit 60+, invitând oamenii nu doar să stingă luminile pentru o oră, ci să se angajeze în acțiuni pentru mediu în fiecare zi.

Continuare (2066 octeţi) Versiunea pentru tipărire
  COMUNICATE... Mar 24, 2011
    Curățenie Malul Mureșului

Primăria Municipiului Arad și Regia Autonomă Apele Române a început o amplă acțiune de curățenie de primăvară pe malului Mureșului. Se efectuează salubrizarea în zona albiei Mureșului pentru eliberearea de vegetația care s-a dezvoltat excesiv precum și lucrări în parcurile de pe faleza Mureșului : întreținere și plantări spații verzi, măturat alei, reparații și înlocuiri mobilier – bănci, coșuri de gunoi, echipamente din locurile de joacă, etc.  La acțiunile de curățenie participă personalul Poliției Locale Arad și personal calificat al operatorului de întreținere spații verzi SC Universul Verde SRL cu utilaje profesionale.

COMUNICATE... Mar 16, 2011
    O zi cu primarul

Cei doi arădeni care au petrecut astăzi “O zi cu primarul” au avut ocazia să vadă pe teren cum se desfășoară lucrările la câteva din cele mai importante investiții care se realizează în prezent în municipiul Arad, respectiv reabilitarea podului Traian și a străzilor din Centrul Istoric Vechi, și etapa a II a proiectului BERD, care vizează reabilitarea transportului urban între Piața Romană și Aradul Nou.

COMUNICATE... Mar 10, 2011
    O zi cu primarul - 09.03.2011

Miercuri, 9 martie 2011, a avut loc o nouă întîlnire din seria „O zi cu primarul”. Invitații acestei săptămâni au fost d-na Diana Grozav, designer și dl.Ghiță Ghinga, asistent medical la Centrul de copii și juniori UTA.

Pe parcursul zilei petrecute alături de dl.primar Gheorghe Falcă cei doi arădeni au văzut cum se desfășoară procesul de semnare a documentelor din Primărie și au participat la mai multe întâlniri.
    Sistem informatic integrat de e-Guvernare pentru Primăria Municipiul Arad

Primăria municipiului Arad a demarat procedura de achiziție publică pentru desemnarea consultantului proiectului, care va avea termen la sfarsitul acestei luni. Conform normelor de finanțare, consultanța are rolul de a monitoriza întreg procesul de implementare a proiectului, inclusiv de a participa la elaborarea documentatiei pentru proiectarea și achizitia sistemelor informatice.

"Earth Hour" - Ora Pământului

Primăria Municipiului Arad participă la „Earth Hour” – Ora Pământului, cel mai amplu eveniment mondial dedicat mediului, eveniment menit să conștientizeze populația întregii planete asupra efectelor distrugătoare ale consumului excesiv de resurse naturale și poluării asupra mediului înconjurător.

În România conceptul de „Earth Hour” este adus de WWF (World Wide Found for Nature) iar municipalitățile partenere sunt:
  COMUNICATE... Mar 09, 2011
    Proiectul "Dezvoltarea comună a pistelor de biciclete în Arad și Gyula"

Municipiul Arad și orașul Gyula sunt parteneri într-un nou proiect transfrontalier cu finanțare europeană în cadrul în cadrul Programului de Cooperare Transfrontalieră Ungaria – România 2007 -2013, Axa prioritară nr.1. Îmbunătățirea condițiilor cheie de dezvoltare comună și durabilă a zonei de cooperare, Domeniul de intervenție nr.1.1. Îmbunătățirea condițiilor de transport transfrontalier.

COMUNICATE... Mar 04, 2011
    Campania "Spune Stop etnobotanicelor! Prețuiește viața!"

Primăria municipiului Arad și Direcția de Dezvoltare și Asistență Comunitară în parteneriat cu Centrul de Prevenire și Evaluare și Consiliere Antidrog Arad, Inspectoratul de Poliție Județean Arad, Poliția Locală, Inspectoratul Școlar al județului Arad și Consiliul Local al Tinerilor lanseaza campania de conștientizare asupra efectelor produse de consumul substanțelor halucinogene și psihotrope "Spune Stop etnobotanicelor! Prețuiește viața!"

COMUNICATE... Mar 02, 2011
    O zi cu primarul

Prima întălnire „O zi cu primarul” din acest an a avut ca invitati o ingineră și un student. După ce au participat la toate activitățile de pe agenda d-lui primar Gheorghe Falcă, d-na Viorica Sabău și dl. Teudan Daniel au avut ocazia să împărtășească presei câteva impresii. Ei au spus că ziua de muncă a primarului este mult mai încărcată decât se așteptau și s-au arătat fosrte mulțumiți că au reușit să afle amănunte despre unele proiecte importante pentru dezvoltarea Aradului.

COMUNICATE... Mar 02, 2011
    Studiul de fezabilitate pentru - Amenajare parcare subterană Piața Avram Iancu

Studiul de fezabilitate pentru „Amenajare parcare subterană Piața Avram Iancu” care oferi soluțiile tehnico-economice pentru realizarea acestei investiții va fi întocmit de SC EURO PROIECT 2006 SRL ,proiectant desemnat prin licitației deschisă. Contractul a fost semnat la sfârșitul lunii februarie, iar termenul de finalizare al documentației este de 6 luni. Valoarea contractului de servicii de proiectare este de 157 000 lei, fără TVA.