COMUNICATE... Iun 16, 2014
    SEMNAREA CONTRACTULUI DE ACHIZITIE TRAMVAIE NOI - 13 IUNIE 2014

Vineri, 13 iunie 2014 Municipiul Arad a incheiat contractul de achizitie tramvaie noi, cu finantare prin credit acordat de Banca Europeana pentru Reconstructie si Dezvoltare. Contractul a fost semnat de dl.Gheorghe Falca, primarul municipiului Arad si dl.Gheorghe Sârbu, director general al companiei ASTRA VAGOANE CALATORI SA Arad, la sediul Primariei Municipiului Arad. La semnarea contractului a participat si dl.Valer Blidar, proprietarul fabricii Astra Vagoane Calatori SA Arad.

COMUNICATE... Iun 11, 2014
    Municipul Arad s-a înfrățit cu Praga

Moment istoric pentru orașul nostru. Municipiul Arad s-a înfrățit cu sectorul 5, cel mai mare din Praga (Cehia). Parafarea parteneriatului a avut loc pe 10 iunie, la Praga, în prezența primarului Gheorghe Falcă și a prim viceprimarului Petru Lahnit.

COMUNICATE... Iun 05, 2014
    Scriitorul Mircea Cărtărescu participă la Ziua Familiei

Scriitorul Mircea Cărtărescu și soția sa Ileana Nicolaie participă la Ziua Familiei, eveniment care se va desfășura în acest week-end pentru prima dată în orașul nostru. Acțiunea va avea loc sâmbătă, 7 iunie, în Parcul Copiilor situat pe Bulevardul Dragalina, începând cu ora 11.

DISCUȚIA SECRETĂ: FESTIVAL DE LITERATURĂ. Arad, 5-8 iunie 2014

Festivalul de literatură „Discuția secretă”, care se va desfășura la Arad în perioada 5-8 iunie, se va bucura de prezența unor scriitori prestigioși din țară și străinătate. Intrarea este liberă la toate evenimentele festivalului.
Scriitorii invitați să participe la "Discuția secretă" sunt: David Berman, Mircea Cărtărescu, Phillip O Ceallaigh, Dragomán György, Dan Sociu, Ioana NicolaIe, Andrei Dosa, Maxim Blum, Ionuț Chiva, Lavinia Braniște, Dmitri Miticov, Cosmina Moroșan, Vlad Moldovan, Alina Purcaru, V. Leac, Irina Bruma, Cristina Ispas, Adrian Șchiop, Rareș Moldovan, M. Duțescu, Andrei Doboș, Ionelia Cristea, Stelian Mûller, Hit Grrl, Radu Andriescu, Ion Buzu, Bogdan Coșa, Dumitru Bădița.

Continuare (2033 octeţi) Versiunea pentru tipărire
  COMUNICATE... Iun 02, 2014
    Ziua Familiei - prima ediție - Sâmbătă, 7 iunie, Parcul Copiilor - Bd. Dragalina

Primăria municipiului Arad îi invită pe toți arădenii să sărbătoarească împreună Ziua Familiei. Evenimentul va avea loc în Parcul Copiilor, pe 7 iunie, începând cu ora 11.
Despre Ziua Familiei la Arad
Organizatorii își doresc ca această Zi a Familiei să fie o sărbătoare a comunității, propunând-o participanților sub forma unei serbări câmpenești. Ne dorim ca familiile arădenilor să participe cât mai activ la derularea acestui eveniment, implicându-se nu doar ca simpli spectatori, ci înscriindu-se, potrivit talentului fiecărui membru - fie el copil, adult sau bunic - în competițiile sportive și artistice ale zilei.

Înscrieri la concursul "Aradul Curat" - 30 mai 2014

Primăria Municipiului Arad anunță că în perioada 16.06-16.07.2014 se va desfășura concursul „ARADUL CURAT”. Concursul se adresează asociațiilor de proprietari de pe raza municipiului și are ca scop îmbunătățirea aspectului urbanistic și a condițiilor de habitat.

COMUNICATE... Mai 29, 2014
     Cartea Absolventului

Cei 2000 de tineri arădeni care termină liceul primesc și în acest an câte o carte drept cadou de absolvire din partea municipalitatii.
« Cartea absolventului » este deja o tradiție în orașul nostru, tinerii care în 2014 se despart de băncile școlii fiind cea de-a noua generație de absolvenți care primesc cadoul simbolic din partea Primăriei în acest moment important al vieții lor.

COMUNICATE... Mai 28, 2014
    Lucrările de amenajare a pistei pentru ciclști pe faleza Mureșului

Lucrările de amenajare a pistei de biciclete care va traversa orașul din zona Micălaca 300 până la Pădurea Ceala sunt în plină desfășurare.
Constructorii s-au organizat în mai multe tronsoane de-a lungul falezei Mureșului, începând de la podul rutier Micălaca spre zona centrală. Se lucrează în prezent în Micălaca zona 300, unde pista se amenajează pe dig dar și în zona Maranata - Parc Europa, unde pista coboară și merge pe lângă mal.

COMUNICATE... Mai 28, 2014
    Reprezentanții ADR Vest au vizitat Complexul de educație interculturală pentru copii și tineret - Curcubeu - 27 mai 2014

Municipiul Arad a fost evidențiat de Agenția de Dezvoltare Regională V Vest ca exemplu de bune practici pentru atragerea de fonduri europene. Reprezentanții Agenției au vizitat astăzi Complexul de educație interculturală pentru copii și tineret « Curcubeu », recent modernizat cu fonduri europene. Acesta este unul din proiectele pentru care Primăria Arad a obținut fonduri europene nerambursabile în cadrul Programului Operațional Regional 2007-2013.

COMUNICATE... Mai 20, 2014
    Aradul a cucerit Bruxellesul

E ziua Aradului la Bruxelles, acolo unde porțile deschise la instituțiile europene din Bruxelles i-au dus pe curioșii europeni direct la standul de prezentare al Aradului. Primăria Arad a fost norocoasa zilei de 17 mai, standul de prezentare al orașului nostru fiind primul care i-a întâmpinat pe vizitatori. Salamul de Nădlac, țuica, brânza, cozonacul, pita de Pecica au fost delicatesele care au atras mii de vizitatori veniți să ia parte la Comitetul Regiunilor - Open Doors Day. Hărțile cu orașul, mapele de prezentare, imaginile din Arad au atras de la sine întrebări despre orașul nostru. Dar, cum era de așteptat, succesul a venit atunci când vizitatorii au fost invitați să devină, după cum spune Cătălin Lazurcă, șeful comisiei de cultură din cadrul  Consiliului Local Municipal Arad, prezent la eveniment, cetățeni europeni în Arad.