COMUNICATE... Oct 13, 2017
    Alegeti stationarea regulamentară, altfel riscati să rămâneti fără autovehicul!

Cine dispune ridicarea autovehiculelor staționate neregulamentar?
Unde sunt ele transportate și depozitate?
Cum pot fi recuperate și ce se întâmplă cu autovehiculele nerevendicate?

La toate aceste întrebări răspunde noul regulament de desfășurare a activității de ridicare, transport, depozitare și eliberare a autovehiculelor sau remorcilor oprite și staționate neregulamentar pe partea carosabilă, precum și a autovehiculelor abandonate și fără stăpân, de pe domeniul public al Municipiului Arad. Proiectul se află zilele acestea la transparență decizională.

COMUNICATE... Oct 12, 2017
    Studentii Universitătii de Vest "Vasile Goldis" din anul I, întâlnire cu autoritătile locale din Arad

Sala Regele Ferdinand din cadrul Primăriei Municipiului Arad a găzduit joi, 12 octombrie 2017, deja tradiționala întâlnire organizată la începutul fiecărui an universitar între studenții străini de la Universitatea de Vest “Vasile Goldiș” și autoritățile locale.

COMUNICATE... Oct 12, 2017
    Ambasadorul Republicii Belarus, în vizită la Primăria Municipiului Arad

Primarul municipiului Arad, Gheorghe Falcă a primit azi vizita ambasadorului Republicii Belarus în România, Andrei M. Grinkevich. Este pentru a doua oară când Excelența Sa vizitează Aradul și are întrevederi cu autoritățile locale.

COMUNICATE... Oct 10, 2017
    Octombrie - luna curăteniei de toamnă

Cu sprijinul a opt operatori economici (S.C. Gospodărie Comunală, Universul Verde, Compania de apă, Rogera, RER Ecologic Service Oradea, Polaris Holding, Elba și RoRec Asociația română pentru reciclare), Primăria municipiului Arad a declanșat în 2 octombrie, în cartierul Alfa, luna curățeniei de toamnă.

COMUNICATE... Oct 10, 2017
    Se depun cererile pentru ajutoarele bănesti de încălzire a locuintei

>Beneficiarii ajutoarelor bănești pentru încălzirea locuințelor, în sezonul rece noiembrie 2017- martie 2018, pot să își depună cererile începând din 16 octombrie, la centrele special amenajate de Primăria Arad în cartiere.
Cererile tip pot fi ridicate de beneficiarii pentru încălzirea locuinței cu energie termică de la casieriile CET Arad din cartiere, iar beneficiarii a căror încălzire a locuinței se face cu energie electrică, gaze naturale sau lemne, cărbuni, combustibili petrolieri de la centrele de preluare a cererilor.

COMUNICATE... Oct 05, 2017
    A început curătenia de toamnă!

Primăria Arad anunță că, în perioada 2 – 31 octombrie, se va desfășura acțiunea edilitară „Curățenia de Toamnă 2017“, în toate cartierele din municipiu. Programul de lucru va fi următorul:

• Luni-Vineri între orele 9.00-17.00
  • Sâmbătă între orele 9.00-13.00

În cadrul campaniei de curățenie se vor executa lucrări de întreținere a spațiilor verzi, colectarea și transportul deșeurilor vegetale, tăieri de arbori, toaletări și recepări de arbori și arbuști, repararea mobilierului urban și curățenie pe platformele gospodărești.

PROGRAM:

Continuare (2066 octeţi) Versiunea pentru tipărire
  COMUNICATE... Oct 05, 2017
    A început reabilitarea termică a Colegiului National "Preparandia-Dimitrie Tichindeal"

Au început lucrările de reabilitare ale uneia dintre instituțiile de învățământ reprezentative pentru Arad și învățământul pedagogic românesc.
În vederea asigurării condițiilor optime pentru funcționarea procesului de educație la Colegiul Național „Preparandia-Dimitrie Țichindeal”, Primăria municipiului Arad a început lucrările de reabilitare termică la cele două corpuri de clădire, ridicate la începutul secolului XIX-lea, în care funcționează instituția.

Se vor executa urmatoarele lucrari

COMUNICATE... Oct 04, 2017
    Trotuarul de pe Calea Romanilor va fi refăcut integral
În urmă cu numai câteva zile, Primăria municipiului Arad dispunea sistarea lucrărilor de refacere a trotuarului de pe Calea Romanilor, pe sensul de mers spre Piața Romană, întrucât compania RCS&RDS nu respecta prevederile regulamentului privind avizarea, executarea, urmărirea și recepționarea calitativă a lucrărilor edilitar-gospodărești (carosabil, trotuare, platforme, alei și zone verzi) din municipiul Arad. Acesta vorbește despre obligativitatea societății care a intervenit la rețele de a reface integral suprafața afectată, pe toată lățimea trotuarului din porțiunea afectată.
  COMUNICATE... Sep 29, 2017
    Întâlnirea E.S. Kevin Hamilton, ambasadorul Ambasadorul Canadei în România cu primarul municipiului Arad, Gheorghe Falcă

Primarul Municipiului Arad, Gheorghe Falcă, a primit joi, 28 septembrie, vizita Excelenței Sale, Kevin Hamilton, Ambasadorul Canadei în România. Înaltul oaspete este prezent în Arad cu ocazia unui eveniment dedicat Acordului Econonomic Comerical și Cuprinzător U.E. – Canada. De altfel Acordul „CETA” a fost și subiectul central al întrevederii din această după-amiază.

COMUNICATE... Sep 28, 2017
    Înalt oficial al Palestinei, în vizită la Arad

Joi, 28 septembrie 2017, Primarul Municipiului Arad, Gheorghe Falcă, a primit vizita Excelenței Sale, domnul Fuad Kokaly, Ambasadorul Extraordinar și Plenipotențiar al Statului Palestina în România.

Înaltul oaspete și-a exprimat interesul de a pune bazele unor relații de înfrățire între orașe din Palestina și municipiul Arad. Până acum astfel de convenții de colaborare s-au încheiat cu Timișoara, Iași, Alba Iulia, Pitești și București.