COMUNICATE... Noi 10, 2015
    Lucrari de modernizare ale strazilor din zona 9 Mai din cartierul Romanilor

În cursul lunii noiembrie se finalizează lucrările de modernizare ale străzilor din zona 9 Mai din cartierul Romanilor. În programul de modernizare-reparații din acest an sunt cuprinse următoarele străzi din zonă: Dacilor, 9 Mai, Erou Necunoscut, Romei, Scurtă, Zrenjanin.

COMUNICATE... Noi 09, 2015
    Festivalul vinului - locul potrivit si anotimpul potrivit!

În perioada 13-15 noiembrie va avea loc mult-așteptatul Festival al vinului. Festivalul nu se va desfășura însă pe platoul din fața Primăriei Municipiului Arad, deoarece organizatorii și-au propus să fructifice potențialul unei alte zone centrale a Aradului, o zonă cum nu se poate mai potrivită – Podgoria. Mai precis, cele trei zile de festival vor avea loc pe Strada Corneliu Coposu, în parcarea Casei de Cultură a Sindicatelor.

Potrivit sondajului privind practicile culturale ale arădenilor, Festivalul vinului se află în topul preferințelor locuitorilor acestui oraș în ceea ce privește oferta culturală locală. Datorită acestui vot de încredere, festivalul de anul acesta își propune să depășească așteptările arădenilor.

COMUNICATE... Noi 09, 2015
    Iluminatul festiv cu ocazia Sarbatorilor de Iarna 2015

Sezonul sărbătorilor de iarnă se apropie iar pregătirile pentru decorarea orașului au început deja. Echipele operatorului serviciului de iluminat public au început de câteva zile montarea instalațiilor pentru iluminatul festiv pe principalele artere din oraș. În acest an Primăria pregătește câteva noi atracții în materie de decoruri luminoase : un nou design al iluminatului de Crăciun în Piața Primăriei, decorarea Parcului Tudor Arghezi (Intim), decorarea Pieței Avram Iancu, unde se va amenaja și un târg de sezon.

Intâlniri cu cetătenii pe tema Planului Urbanistic General

Primăria Municipiului Arad organizează noi întâlniri cu cetățenii pe tema propunerilor preliminare de actualizare a Planului Urbanistic General. Documentația poate fi consultată pe site-ul www.primariaarad.ro.  Întâlnirile vor avea loc :

COMUNICATE... Noi 06, 2015
    Quartetul Elevation aduce jazzul newyorkez la Arad!

Sub egida îndemnului „Arad can Jazz”, Centrul Municipal de Cultură alături de Primăria Municipiului Arad se pregătesc să aducă atmosfera autentică a jazzului high-class din New York în Arad! Duminică, 15 noiembrie, începând cu ora 19, reputatul pianist de jazz de origine română Lucian Ban va hipnotiza publicul prezent în Sala festivă a Liceului de Artă „Sabin Drăgoi”, alături de quartetul ELEVATION.

Licitatia publică pentru proiectul de reabilitare a Unitătii Militare din Gai
Primăria Municipiului Arad a lansat licitația publică pentru proiectul de reabilitare a Unității Militare din Gai, investiție care va fi realizată din bugetul Municipiului Arad. Militarii vor primi din partea orașului o nouă cazarmă amenajată “la cheie” pentru a elibera Cetatea Aradului în vederea introducerii obiectivului de patrimoniu în circuitul turistic și civil.
    Lucrări de modernizare în cartierul Aurel Vlaicu

În această săptămână au început lucrările de modernizare a zonei Aleea Amara din cartierul Aurel Vlaicu.  Se vor reface trotuarele, aleile de acces, se vor amenaja spații de parcare.  În zona Vlaicu, lucrările sunt în curs și pe strada Poetului.

COMUNICATE... Noi 05, 2015
    CONCERT SONORO - THE DREAMERS, 12 noiembrie 2015

Centrul Municipal de Cultură Arad și Asociația Sonoro organizează joi, 12 noiembrie 2015, de la ora 19.00, la Sala Regele Ferdinand a Palatului Administrativ al Municipiului Arad, un concert extraordinar de muzică de cameră – SoNoRo The Dreamers.

COMUNICATE... Oct 28, 2015
    ULTIMELE DOUĂ ZILE DE ÎNSCRIERI PENTRU VACANTA MUZICALĂ 2 - 6 noiembrie 2015

Centrul Municipal de Cultură Arad, în parteneriat cu Liceul de Artă ”Sabin Drăgoi”, propune micilor școlari (7-10 ani) în perioada 2 - 6 noiembrie o vacanță…muzicală. Această propunere vine în continuarea proiectului Vara de ar.te, care s-a bucurat de o prezență numeroasă la atelierele de creație.

COMUNICATE... Oct 28, 2015
    Consultări publice privind actualizarea Planului Urbanistic al Municipiului Arad

Marți, 27 octombrie 2015 a început seria de consultări publice privind actualizarea Planului Urbanistic al Municipiului Arad. Prima întâlnire cu cetățenii pe tema noului PUG al Municipiului Arad a avut loc la Școala Gimazială « Aurel Vlaicu ». Alături de reprezentanții municipalității sunt prezenți la dezbateri specialiștii care au elaborat documentația, din cadrul Institutului Național de Cercetare-Dezvoltare în Construcții, Urbanism și Dezvoltare Teritorială Durabilă “URBAN - INCERC” București.