COMUNICATE... Iul 27, 2016
    Consultare preliminara Plan Mobilitate Urbana Durabila
Marți, 26 iulie 2016 la Primăria Municipiului Arad a avut loc consultarea publică asupra Planului de Mobilitate Urbană Durabilă, document strategic al municipalității, aflat în lucru.
  COMUNICATE... Iul 25, 2016
    Adoptarea Strategiei de transformare a Aradului în oras verde

Strategia de transformare a Aradului în oraș verde va fi prezentată spre aprobare Consiliului Local Municipal. Documentul a fost elaborat pentru municipalitate de specialiști în domeniu și stabilește direcțiile și planurile de acțiune pentru îmbunătățirea condițiilor de mediu și a calității vieții în municipiul Arad.

COMUNICATE... Iul 22, 2016
    Semnalizare rutiera în Zona Industrială Vest

Accesul și circulația în Zona Industrială Vest vor fi reglementate cu un nou sistem de semnalizare pe care Primăria îl realizează pentru fluidizarea traficului în zonă.
Documentația a fost finalizată și va fi prezentată pentru aprobare Consiliului Local Municipal. Costul estimat al lucrărilor este de 26 de mii de lei.

COMUNICATE... Iul 21, 2016
    SEMNARE CONTRACT BERD

Municipiul Arad și Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD) au semnat miercuri, 20 iulie, acordul de împrumut în valoare de 20 milioane de euro pentru investițiile din cadrul programului Regenerare urbană a cartierelor de blocuri.
Gheorghe Falcă, Primarul Aradului, a declarat: “Încheierea acestui acord marchează o nouă etapă în dezvoltarea municipiului Arad. Proiectul Regenerare Urbană se adresează celor peste 60 de mii de arădeni care locuiesc în cartierele de blocuri. Investițiile aduc funcționalitate și confort pentru cetățenii Aradului, care vor beneficia în zonele în care locuiesc de parcări moderne și accesibile, de spații verzi și de recreere, de locuri de joacă pentru copii.”

Continuare (2008 octeţi) Versiunea pentru tipărire
  COMUNICATE... Iul 19, 2016
    Reparatie capitală si consolidare - Podul Decebal

Podul Decebal se pregătește de reparație capitală și consolidare. Studiul de fezabilitate al investiției a fost votat astăzi de Consiliul Local Municipal. Podul Decebal peste râul Mureș a fost construit în anul 1973 iar pe parcursul exploatării a beneficiat doar de intervenții limitate pentru întreținere. Expertiza comandată anul trecut de municipalitate a stabilit că vechimea obiectivului și traficul intens au afectat starea tehnică și funcționalitatea și se impun lucrări de reparații capitale însoțite de consolidarea unor elemente constructive, pentru siguranța circulației rutiere și pietonale.

COMUNICATE... Iul 08, 2016
    Lucrări de toaletare la arbori

Primăria Municipiului Arad informează că în cursul lunii iulie se vor executa lucrări de toaletări și îndepărtare arbori care prezintă pericol de prăbușire. Toți arborii au fost verificați și marcați de organele silvice, conform legii. Intervențiile vizează atât arbori de pe aliniamente stradale și din zone cu blocuri de locuințe cât și din zona parcurilor de pe Malul Mureșului.

COMUNICATE... Iul 06, 2016
    Stadiu proiect Regenerare Urbana

Primarul Municipiului Arad, domnul Gheorghe Falcă împreună cu responsabilii din aparatul tehnic al Primăriei au discutat în această dimineață cu reprezentanții firmei care a execută reabilitarea străzilor din cadrul programului PNDL despre stadiul  lucrărilor la acest moment și au stabilit programarea următoarelor străzi care vor intra în reabilitare în perioada următoare.

COMUNICATE... Iul 06, 2016
    Stadiu lucrari PNDL

COMUNICATE... Iun 30, 2016
    COMISIILE DE SPECIALITATE ALE CONSILIULUI LOCAL AL MUNICIPIULUI ARAD PENTRU MANDATUL 2016 - 2020

Joi, 30 iunie 2016 noul Consiliu local al municipiului Arad s-a întrunit în prima ședință. Pe ordinea de zi au fost adoptarea Regulamentului de funcționare a CLM și constituirea comisiilor. Vă prezentăm mai jos componența comisiilor votate.

COMUNICATE... Iun 30, 2016
    Câstigătorii concursului "Integrarea - ce înseamnă pentru tine?"

Lansat în 2 aprilie 2016, concursul de postere și colaje „Integrarea – ce înseamnă pentru tine?”, având ca temă multiculturalismul și integrarea culturală, lingvistică, socială, și-a premiat câștigătorii în cadrul primei ședințe a noului consiliu local, joi, 30 iunie 2016.

Marele premiu a fost câștigat de Răzvan Creștin, în vârstă de 17 ani, elev la Colegiul Național „Elena Ghiba Birta”, care a fost răsplătit cu un aparat foto și o vizită în localitatea Pforzheim din Germania, pentru a participa, alături de echipa arădeană de implementare a proiectului Easy Towns - Orașe Europene Tinere, Accesibile și Sustenabile, la un eveniment trans-național dedicat tinerilor și politicilor de tineret, ce va avea loc în luna octombrie a acestui an.