COMUNICATE... Apr 06, 2017
    Cablurile coboară în subteran
“În trei ani cablurile care atârnă de stâlpi, pe o lungime de peste 120 km și care urâțesc aspectul orașului vor fi duse în subteran” a declarat primarul municipiului dl. Gheorghe Falcă în cadrul conferinței de presă de astăzi. Împreună cu o companie privata, Primăria municipiului a început o acțiune de realizare a unei infrastructuri necesare pentru amplasarea cablurilor în subteran.
  COMUNICATE... Apr 06, 2017
    Târgul de Primăvară 2017, Concerte prepascale 7-9 aprilie

Centrul Municipal de Cultură Arad și Primăria Municipiului Arad organizează în intervalul 6-18 aprilie ediția 2017 a Târgului de Primăvară. Târgul, deja un eveniment de tradiție în Arad, va fi amenajat pe platoul din fața Palatului Administrativ Arad.

"Regele dealurilor" Hard Enduro editia a V-a, 2017

Clubul sportiv Hard Enduro Arad, căruia Federațía Română de Motociclism i-a acordat anul trecut distincția “Cel mai bun organizator al anului”, cu sprijinul Primăriei municipiului, Centrului municipal de cultură, a Consiliului județean și a Centrului județean de cultură organizează în perioada 7-9 aprilie 2017 ediția a cincea a competiției de motociclism,”  King of the Hill Hard Enduro 2017.

Startul ediției aniversare va avea loc pe terenul fostei fabrici Tricoul roșu, în centrul orașului, vineri la orele 12.00 “a anunțat în debutul conferinței de presă care a avut loc ieri, în sala Ferdinand a Primăriei, viceprimarul municipiului Călin Bibarț.  Eveminentele celorlalte doua zile vor avea loc în zona Cuvin - Ghioroc.

Supermaratonul international Arad-Békéscsaba-Arad, editia a XX-a
       În perioada 20-21 mai, în organizarea Primăriei municipiului Arad, a Centrului municipal de cultură și a DJST Arad și de cealaltă parte a Primăriei Békéscsaba și a Buda-Cash Buda-Cash Békéscsabai Atlétikai Club – Ungaria va avea loc ediția a XX-a a supermaratonului internațional transfrontalier Békéscsaba – Arad- Békéscsaba. Astăzi, la Arad, a fost semnat protocolul de colaborare pentru organizarea evenimentului de către primarul municipiului dl. Gheorghe Falcă și omologul său din Békéscsaba dl. Szarvas Peter.
    Precizări privind salubrizarea stradală

Deoarece la data de 31 martie 2017 contractul pentru prestarea serviciului de salubrizare stradala expira, Primaria Municipiului Arad a inițiat, incă de la inceputul acestui an, o procedura de licitație deschisă în vederea atribuirii unui nou contract pentru asigurarea curățeniei stradale. Se estimează că semnarea noului contract va avea loc în a doua jumătate a lunii aprilie 2017, dacă nu vor fi înregistrate contestații din partea ofertanților.

COMUNICATE... Mar 29, 2017
    Concursul de idei pentru revitalizarea si redarea catre comunitate a Cetatii Aradului si-a desemnat castigatorul

Concursul de idei pentru revitalizarea şi redarea către comunitate a Cetăţii Aradului, organizat de către Institutul pentru Politici Publice (IPP) în parteneriat cu Primăria Municipiului Arad, şi-a desemnat câştigătorul. Proiectul, intitulat "Readucerea fidelă, prin renovarea ansamblului Cetăţii, la stadiul din 1783", propune includerea ansamblului Cetăţii în lista obiectivelor de patrimoniu UNESCO prin parteneriate cu direcţiile de cultură din Franţa, Italia şi Spania şi renovarea acestuia după planurile generalului Ferdinand Philipp Harsch, în stil Vauban-Tenaille.

COMUNICATE... Mar 28, 2017
    ÎNTÂLNIREA PARTENERILOR PROIECTULUI EASY TOWNS ÎN GOZO (MALTA)

În perioada 22 – 25 martie 2017, o delegație a Municipiului Arad a participat la cea de-a patra întâlnire a partenerilor Proiectului EASY TOWNS - „European Accessible Sustainable Young Towns” („Orașe Europene Tinere, Accesibile și Sustenabile”), organizată de Colegiul Mikiel Anton Vassalli din Gozo (Malta).

COMUNICATE... Mar 28, 2017
    Călătoria cinematografică de la Arta continuă vinerea aceasta cu filmul "Victoria"

Weekendul trecut arădenii s-au bucurat de posibilitatea de a viziona în premieră la Arad filmul “Inimi cicatrizate”, în regia lui Radu Jude, de a revedea deja îndrăgitul “Aferim!”, precum și de a dezbate filmele cu invitatul special – Dana Bunescu, sound designer și câștigătoarea trofeului Ursul de Argint la Berlinalele din  2017.  Cele două proiecții au marcat începutul programului de cinematecă care se va desfășura anul acesta la Cinematograful Arta, dar și la cele din Grădiște și Gai.

COMUNICATE... Mar 27, 2017
    Modificări de reglementare a traficului auto pe strada A.M.Guttembrun, din Aradul Nou

Din luna aprilie strada A.M.Guttembrun devine stradă cu dublu sens pentru circulația autovehiculelor. Comisia de sistematizare a circulației în Municipiul Arad a luat această decizie în sedința de săptămâna trecută. Pentru siguranța traficului, intersecția străzilor AM Guttembrun-Cetății-Ana Ipătescu se amenajează în sistem girație, astfel că începând de sâmbătă, 1 aprilie 2017, autovehiculele vor avea acces pe A.M. Guttembrun și dinspre strada Cetății către Ștefan Cel Mare. Strada Ana Ipătescu rămâne cu sens unic către Calea Timișorii.