Achiziții

Protocol de colaborare pentru furnizare date persoane

Proiecte europene

Numar total vizite : 52069779

ANUNȚURI... Iul 20, 2018
    Transparentă decizională - Începând cu data de vineri, 20.07.2018, la intrarea în Primăria Municipiului Arad, sunt afisate următoarele documente privind:
1. Proiect de hotărâre privind aprobarea încheierii unui acord de înfrățire intre Municipiul Arad, Județul Arad din România si sectorul Râșcani al Municipiului Chișinău din Republica Moldova.
  COMUNICATE... Iul 20, 2018
    Reabilitarea mai multor străzi din municipiu s-a încheiat. Se pregătesc noi comenzi de lucrări

Pe zeci de străzi din municipiu s-a intervenit de la începutul acestui an, executându-se lucrări atât la nivelul părții carosabile, a trotuarelor și a căilor de acces. Constructorii contractați de municipalitate în vederea punerii în aplicare a programului de reparații locale pentru străzile care necesită lucrări de intervenții, în vederea asigurării circulației în condiții de siguranță și fluență a traficului au intervenit cu unele mici întârzieri generate de condițiile meteo dar și de Sărbătorile Pascale, dar pe parcurs au reușit să recupereze din întârzieri, astfel că majoritatea lucrărilor se apropie de final, asta dacă nu au fost deja încheiate.

COMUNICATE... Iul 19, 2018
    Scoala de vară a Societătii de Stiinte Istorice din România

Centenarul Marii Uniri este sărbătorit, la Arad, și prin organizarea Școlii de vară a Societății de Științe Istorice din România, manifestare științifică având o tradiției de peste 40 de ani, la care participă profesori de istorie, cadre universitare, cercetători de notorietate, atât din țară, cât și de peste hotare.

COMUNICATE... Iul 17, 2018
    Trei noi tobogane pe strandul Neptun

Și în acest sezon estival, Ștrandul Neptun rămâne o bună alternativă de relaxare și distracție.  Pentru atragerea unui număr tot mai mare de vizitatori municipalitatea a considerat oportună achiziționarea și montarea a încă unui echipament acvatic, alcătuit din trei tipuri de tobogane, cu jet de apă și grade diferite de dificultate, menite să îmbogățească ansamblul de tobogane deja existent.

Lucrările au început zilele acestea, puțin mai târziu decât ne-am fi dorit, dar mai bine mai târziu decât niciodată. Chiar și așa, constructorul estimează că arădenii se vor putea bucura de cele trei noi tobogane în a doua jumătate a lunii august.”, a declarat viceprimarul municipiului Arad, Călin Bibarț.

Municipalitatea va amenaja o piată agroalimentară pe strada Ioan Rusu Sirianu

În ședința ordinară a Consiliului Local al Municipiului Arad din data de 16 iulie 2018 s-a supus votului proiectul de hotărâre privind aprobarea documentația tehnico-economice faza DALI și a indicatorilor tehnico economici pentru obiectivul de investiție „Reabilitare clădire spații comerciale str. Ioan Rusu Șirianu”. Proiectul a fost aprobat la limită, întrunind 12 voturi “pentru”. Și de această dată consilierii PSD-ALDE și consilierul independent Marin Lupaș s-au opus amenajării unei piețe agroalimentare pe strada Ioan Rusu Șirianu nr.6 A, unde Municipiul Arad deține în proprietate privată un teren de 1.159 mp. Concret, municipalitatea dorește refuncționalizarea și folosirea fondului actual construit prin crearea unor spații de expunere – vânzare produse agroalimentare, spațiu administrativ, grupuri sanitare și spații servicii - care să ofere condiții optime comercianților din Piața Catedralei.

COMUNICATE... Iul 17, 2018
    Modernizarea liniei de tramvai de pe Pădurii, aprobată

Consilierii locali au aprobat în cadrul ședinței ordinare de luni, 16 iulie, actualizarea studiului de fezabilitate privind optimizarea liniei cale de tramvai și a rețelei aeriene de contact aferente tronsonului IV - strada Pădurii (între str. Abatorului și str. Condurașilor).

Articole... Iul 13, 2018
    Transparentă decizională - Începând cu data de vineri, 13.07.2018, la intrarea în Primăria Municipiului Arad, sunt afisate următoarele documente privind:

COMUNICATE... Iul 12, 2018
    Program modificat la "Relatii cu publicul"

Vineri, 13 iulie 2018, programul mai multor servicii din cadrul Primăriei Municipiului Arad va suferi unele mici modificări ca urmare a acțiunii de dezinsecție programată a se desfășura începând cu ora 14.00, în Paltul Administrativ, Palatul Cenad și la sediul situat pe Bvd. Revoluției nr.74.

În aceste condiții, vă atragem atenția că Serviciul Stare Civilă, Serviciul Transport Public Local, Autorizare Activități Economice, Serviciul Relații cu Publicul și una din casieriile Primăriei Municipiului Arad își vor încheia activitatea mai repede decât de obicei, respectiv la ora 14.00.

Activitatea se va relua luni, 16 iunie 2018, după programul obișnuit.

Vă mulțumim pentru înțelegere.

COMUNICATE... Iul 12, 2018
    Primele băncute si cosuri de gunoi montate în statiile de tramvai din municipiu

Compania de Transport Public Arad a suplimentat mobilierul urban existent în unele stațiile de tramvai din municipiu. Realizate în atelierele proprii ale companiei de transport, primele 30 de băncuțe (simple, pe suport metalic și șezut de lemn) și tot pe atâtea coșuri de gunoi au fost deja instalate în stațiile de pe Bulevardul Revoluției, tronsonul cuprins între Podgoria și Teatrul Clasic „Ioan Slavici”.

ANUNȚURI... Iul 10, 2018
    Transparentă decizională - Începând cu data de marti, 10.07.2018, la intrarea în Primăria Municipiului Arad, sunt afisate următoarele documente privind:

1.Proiect de hotărâre privind aprobarea documentației de urbanism Plan Urbanistic Zonal (PUZ): Amenajare depozit deșeuri inerte – Zona Fântânele, conform C.F. nr.312851 – Arad, extravilan Municipiul Arad, Județul Arad, beneficiar: Municipiul Arad – initiativa primarului

Pagina : 1,2,3

Iulie 2018