Activități Normative
  Ordine de zi ședințe
Hotărâri
Proiecte de Hotărâri
Procese verbale, Stenograme
Minute Ședințe CLM
Informații de interes public
Buget
Datorie publică locală
Legislație utilă
Strategia de dezvoltare
Hărți de Zgomot
 
Activități Curente
  Autorizații, Atestate, Informări
Licitații
Achiziții
Posturi în cadrul Primăriei
Concursuri
Acte necesare
Formulare
Agricol
Program cu publicul
Recrutare administratori intreprinderi publice - OUG 109/2011
Recrutare directori intreprinderi publice - OUG 109/2011
 
Direcția Venituri
    Impozite şi taxe locale
  Acte necesare
  Formulare
  Anunţuri
  Protocol de colaborare pentru furnizare date persoane

  INFO trafic greu...
HCLM 303/30.09.2016

 
Utile
    Comunicate, Anunţuri, Ştiri
  Forum (întrebări/răspunsuri)
  Adresează petiţii, sesizări, reclamaţii, întrebări
  Voluntariat pentru Arad
  Investiţii
  Nomenclator stradal
  Locuințe ANL
  Reabilitare Faţade
  Reabilitare Termică
  Rapoarte de activitate ale societăţilor comerciale aflate sub autoritatea consiliului local
  Societăţi agreate - refacere carosabil şi trotuare
  Taxi
  Info investitori
  Proiecte europene
  ONG-uri Arad
  Viaţa Culturală
  Măsuri preventive în situaţii de urgenţă
  Declaraţii de Căsătorie
  Link-uri utile
  Chestionar de evaluare a serviciului Relaţii cu Publicul
  Finanțări nerambursabile

  POLIŢIA LOCALĂ

 
Să cunoaștem
  Orașe înfrățite
Galeria Primarilor
Cetățeni de onoare
Afilieri, Parteneriate
 
Meteo
 
 
Caută
 

Căutare avansată
 
Contor Site
 
Numar total vizite : 52075179
 

Forum de discuţii - întrebări / răspunsuri


[ Pune o întrebare ]


Categoria: Principal -> Gospodarire comunala si servicii publice


Întrebări
Intrebarea nr. 4932 din data: 27-04-2018 pusa de Mares Cristian :
·  Buna ziua. As dori sa stiu cum v-ati gandit sa rezolvati problema cersetorilor si aurolacilor care au invadat centru Aradului? Problema e ca acestia sunt tot mai numerosi pe zi ce trece si devin agresivi. Am convingerea ca nu sunteti multumiti de felul in care s-a degradat centrul Aradului si deja incercati sa rezolvati aceasta noua problema. As dori un raspuns concret. Multumesc anticipat, Cristian Mares

Intrebarea nr. 4884 din data: 25-11-2017 pusa de Dumitrescu Mihai :
·  Bună ziua, Aș dori să știu dacă mașinile de transport marfă (dube de 3,5 tone) au voie să parcheze în zonele rezidențiale, mai exact în cartierul Alfa, iar daca nu, serviciul care se ocupa de astfel de nereguli, de ce nu-si face simțită prezența și-n acest cartier,măcar de 2-3 ori pe lună și să sancționeze astfel de cazuri. Mai sînt multe mașini de firmă care sînt parcate peste noapte, astfel că după ora 17 nu mai găsești un loc de parcare pentru mașina personală. Totodată, sînt multe mașini abandonate (cu numere străine) cu lunile/anii, dacă s-ar ridica aceste mașini ar fi mult mai multe locuri libere. Vă rog să găsiți o soluție legală cu parcările, fiindcă deja cartierul Alfa este ”sufocată” de mașini. Am așteptat să demareze Proiectului „Regenerare urbană a spațiilor din zona blocurilor din cartierele Alfa, Faleza Mureș, Confecții, Micălaca, Vlaicu și centru, inclusiv zona protejată din Municipiul Arad” dar nu cred ca se va mai implementa într-un viitor apropiat.

Intrebarea nr. 4883 din data: 21-11-2017 pusa de Hentiu Baciu Viorica :
·  Buna ziua. Din constructia casei, teava de canalizare iese prin curtea noastra, trece in curtea vecina, apoi iese la strada la canal pe domeniul public. Va rog să-mi spuneți cine este proprietarul tevii comune, care deserveste doua case, daca aceasta se afla pe proprietatea vecinului nostru? Daca este nevoie de un acord comun atunci cand se fac lucrari de schimbare a racordurilor care duc la aceasta teava comuna? Daca unul dintre beneficiari executa lucrari care-l afecteaza pe celalalt beneficiar, cum se poate remedia problema din punct de vedere legal? Daca vecinul, pe proprietatea caruia se afla teava comuna, face orice interventie la nivelul tevii comune, afectand buna functionare a deversarii, poate fi oprit sau nu? Menționez faptul ca nu exista cai de comunicare intre cei doi beneficiari ai tevii comune, parte a instalatiei de canalizare. Mulțumesc

Intrebarea nr. 4876 din data: 19-09-2017 pusa de Ionel Pop :
·  Buna ziua, am adresat intrebarea de mai jos acum 2 luni. Am primit raspuns, dar nu s-au luat masuri. Va rog sa imi indicati perioada in care vor fi luate masuri de salubrizare a zonei. Va multumesc. \"Gospodarire comunala si servicii publice : Intrebarea nr. 4859 din data: 24-07-2017 pusa de Ionel Pop : · Buna ziua, in cartierul Sanicolaul Mic, din Arad, pe strada Frumoasa (!), sectorul care continua cu strada Panselei, este o mizerie de nedescris, fiind depozitate gunoaie si de o parte si de cealalta a strazii (gunoaie menajere, moloz, deseuri constructii, etc). Situatia persista de cel putin un an, fara a exista vreo preocupare vizibila pentru salubrizarea zonei. Cand rezolvati aceasta situatie? Pentru o localizare exacta va atasez si link-ul: https://www.google.ro/maps/place/46%C2%B008\'42.4%22N+21%C2%B020\'53.1%22E/@46.1451957,21.3481058,70m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x0:0x0!8m2!3d46.145121!4d21.348092 Ionel Pop Răspunsuri Intrebarea nr. 4859 din data: 24-07-2017 pusa de Ionel Pop : · Buna ziua, in cartierul Sanicolaul Mic, din Arad, pe strada Frumoasa (!), sectorul care continua cu strada Panselei, este o mizerie de nedescris, fiind depozitate gunoaie si de o parte si de cealalta a strazii (gunoaie menajere, moloz, deseuri constructii, etc). Situatia persista de cel putin un an, fara a exista vreo preocupare vizibila pentru salubrizarea zonei. Cand rezolvati aceasta situatie? Pentru o localizare exacta va atasez si link-ul: https://www.google.ro/maps/place/46%C2%B008\'42.4%22N+21%C2%B020\'53.1%22E/@46.1451957,21.3481058,70m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x0:0x0!8m2!3d46.145121!4d21.348092 Ionel Pop Raspuns din data de 09-08-2017 : Stimate domn, Ca urmare a petitiei dumneavoastra va comunicam raspunsul Serviciului Edilitar din cadrul Primariei Municipiului Arad: Operatorul de salubrizare va interveni pentru dezafectarea rampei neorganizate din locatia mentionata. Serviciul Informare Cetateni

Intrebarea nr. 4859 din data: 24-07-2017 pusa de Ionel Pop :
·  Buna ziua, in cartierul Sanicolaul Mic, din Arad, pe strada Frumoasa (!), sectorul care continua cu strada Panselei, este o mizerie de nedescris, fiind depozitate gunoaie si de o parte si de cealalta a strazii (gunoaie menajere, moloz, deseuri constructii, etc). Situatia persista de cel putin un an, fara a exista vreo preocupare vizibila pentru salubrizarea zonei. Cand rezolvati aceasta situatie? Pentru o localizare exacta va atasez si link-ul: https://www.google.ro/maps/place/46%C2%B008\'42.4%22N+21%C2%B020\'53.1%22E/@46.1451957,21.3481058,70m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x0:0x0!8m2!3d46.145121!4d21.348092 Ionel Pop



Răspunsuri
Intrebarea nr. 4932 din data: 27-04-2018 pusa de Mares Cristian :
·  Buna ziua. As dori sa stiu cum v-ati gandit sa rezolvati problema cersetorilor si aurolacilor care au invadat centru Aradului? Problema e ca acestia sunt tot mai numerosi pe zi ce trece si devin agresivi. Am convingerea ca nu sunteti multumiti de felul in care s-a degradat centrul Aradului si deja incercati sa rezolvati aceasta noua problema. As dori un raspuns concret. Multumesc anticipat, Cristian Mares
Raspuns din data de 09-07-2018 :
Stimate domn,


Ca urmare a petitiei dumneavoastra va facem cunoscut ca problemele sesizate de dumneavoastra sunt in atentia institutiei noastre. Astfel, Directia Generala Politia Locala din cadrul Primariei Municipiului Arad a sanctionat in nenumarate randuri persoanele la care faceti referire. De-a lungul timpului s-au derulat o serie de actiuni si campanii avand ca scop principal identificarea persoanelor care cersesc.
Aceste actiuni s-au facut in limita competentelor conferite de legislatia in vigoare, in colaborare cu Directia de Asistenta Sociala si Protectia Copilului Arad.

Serviciul Informare Cetateni
Sus

Intrebarea nr. 4884 din data: 25-11-2017 pusa de Dumitrescu Mihai :
·  Bună ziua, Aș dori să știu dacă mașinile de transport marfă (dube de 3,5 tone) au voie să parcheze în zonele rezidențiale, mai exact în cartierul Alfa, iar daca nu, serviciul care se ocupa de astfel de nereguli, de ce nu-si face simțită prezența și-n acest cartier,măcar de 2-3 ori pe lună și să sancționeze astfel de cazuri. Mai sînt multe mașini de firmă care sînt parcate peste noapte, astfel că după ora 17 nu mai găsești un loc de parcare pentru mașina personală. Totodată, sînt multe mașini abandonate (cu numere străine) cu lunile/anii, dacă s-ar ridica aceste mașini ar fi mult mai multe locuri libere. Vă rog să găsiți o soluție legală cu parcările, fiindcă deja cartierul Alfa este ”sufocată” de mașini. Am așteptat să demareze Proiectului „Regenerare urbană a spațiilor din zona blocurilor din cartierele Alfa, Faleza Mureș, Confecții, Micălaca, Vlaicu și centru, inclusiv zona protejată din Municipiul Arad” dar nu cred ca se va mai implementa într-un viitor apropiat.
Raspuns din data de 18-12-2017 :
Stimate domn,


Ca urmare a petitiei dumneavoastra va comunicam raspunsul Serviciului Circulatie pe Drumurile Publice si Parcari 3 din cadrul Directiei Generale Politia Locala:

Regulile de circulatie prevazute de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 195/2002, republicata – privind circulatia pe drumurile publice sunt general valabile si aplicabile indiferent de zona, timp sau circumstante.
Potrivit art. 7 lit. h din Legea nr. 155/2010 – “politistii locali cu atributii in domeniul circulatiei pe drumurile publice constata contraventii si aplica sanctiuni pentru incalcarea normelor legale privind oprirea, sanctionarea, parcarea autovehiculelor si accesul interzis…”.
In acest context, va indrumam ca, in cazul in care constatati abateri privind normele de circulatie pe drumurile publice (opriri/stationari neregulamentare) cu referire la autovehiculele specificate in petitie, sa contactati Dispeceratul Directiei Generale Politia Locala Arad, apeland numarul de telefon 0257 – 939, in vederea constatarii faptei de natura contraventionala si aplicarii masurilor legale care se impun, potrivit Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 185/2002.
In ceea ce priveste aspectul sesizat, referitor la autovehiculele abandonate, se vor aplica masurile care se impun, conform Legii nr. 421/2002 – privind regimul juridic al vehiculelor fara stapan sau abandonate pe terenuri apartinand domeniului public sau privat al statului ori al unitatii administrativ – teritoriale si se va proceda la ridicarea autovehiculelor dupa aprobarea si intrarea in vigoare a hotararii care prevede organizarea si desfasurarea operatiunii de ridicare.

Serviciul Informare Cetateni

Sus

Intrebarea nr. 4883 din data: 21-11-2017 pusa de Hentiu Baciu Viorica :
·  Buna ziua. Din constructia casei, teava de canalizare iese prin curtea noastra, trece in curtea vecina, apoi iese la strada la canal pe domeniul public. Va rog să-mi spuneți cine este proprietarul tevii comune, care deserveste doua case, daca aceasta se afla pe proprietatea vecinului nostru? Daca este nevoie de un acord comun atunci cand se fac lucrari de schimbare a racordurilor care duc la aceasta teava comuna? Daca unul dintre beneficiari executa lucrari care-l afecteaza pe celalalt beneficiar, cum se poate remedia problema din punct de vedere legal? Daca vecinul, pe proprietatea caruia se afla teava comuna, face orice interventie la nivelul tevii comune, afectand buna functionare a deversarii, poate fi oprit sau nu? Menționez faptul ca nu exista cai de comunicare intre cei doi beneficiari ai tevii comune, parte a instalatiei de canalizare. Mulțumesc
Raspuns din data de 12-12-2017 :
Stimate domn,


Ca urmare a petitiei dumneavoastra comunicata prin intermediul paginii de internet a institutiei, va comunicam urmatoarele:

In cazul in care va considerati vatamat in exercitarea dreptului dumneavoastra de proprietate comuna asupra tevii de canalizare, dupa epuizarea modalitatilor amiabile de solutionare a neintelegerilor, instanta de judecata este singura in masura sa solutioneze conflictul.

Serviciul Informare Cetateni
Sus

Intrebarea nr. 4876 din data: 19-09-2017 pusa de Ionel Pop :
·  Buna ziua, am adresat intrebarea de mai jos acum 2 luni. Am primit raspuns, dar nu s-au luat masuri. Va rog sa imi indicati perioada in care vor fi luate masuri de salubrizare a zonei. Va multumesc. \"Gospodarire comunala si servicii publice : Intrebarea nr. 4859 din data: 24-07-2017 pusa de Ionel Pop : · Buna ziua, in cartierul Sanicolaul Mic, din Arad, pe strada Frumoasa (!), sectorul care continua cu strada Panselei, este o mizerie de nedescris, fiind depozitate gunoaie si de o parte si de cealalta a strazii (gunoaie menajere, moloz, deseuri constructii, etc). Situatia persista de cel putin un an, fara a exista vreo preocupare vizibila pentru salubrizarea zonei. Cand rezolvati aceasta situatie? Pentru o localizare exacta va atasez si link-ul: https://www.google.ro/maps/place/46%C2%B008\'42.4%22N+21%C2%B020\'53.1%22E/@46.1451957,21.3481058,70m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x0:0x0!8m2!3d46.145121!4d21.348092 Ionel Pop Răspunsuri Intrebarea nr. 4859 din data: 24-07-2017 pusa de Ionel Pop : · Buna ziua, in cartierul Sanicolaul Mic, din Arad, pe strada Frumoasa (!), sectorul care continua cu strada Panselei, este o mizerie de nedescris, fiind depozitate gunoaie si de o parte si de cealalta a strazii (gunoaie menajere, moloz, deseuri constructii, etc). Situatia persista de cel putin un an, fara a exista vreo preocupare vizibila pentru salubrizarea zonei. Cand rezolvati aceasta situatie? Pentru o localizare exacta va atasez si link-ul: https://www.google.ro/maps/place/46%C2%B008\'42.4%22N+21%C2%B020\'53.1%22E/@46.1451957,21.3481058,70m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x0:0x0!8m2!3d46.145121!4d21.348092 Ionel Pop Raspuns din data de 09-08-2017 : Stimate domn, Ca urmare a petitiei dumneavoastra va comunicam raspunsul Serviciului Edilitar din cadrul Primariei Municipiului Arad: Operatorul de salubrizare va interveni pentru dezafectarea rampei neorganizate din locatia mentionata. Serviciul Informare Cetateni
Raspuns din data de 06-11-2017 :
Stimate domn,

Ca urmare a petitiei dumneavoastra va comunicam raspunsul Serviciului Edilitar, Mediu din cadrul Primariei Municipiului Arad:
Operatorul de salubrizare va interveni pentru dezafectarea depunerilor necontrolate de deseuri din capatul strazii Frumoasa.
De asemenea, locatia a fost transmisa pentru a se interveni si cu beneficiarii Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat in cursul lunii noiembrie 2017.

Serviciul Informare Cetateni
Sus

Intrebarea nr. 4859 din data: 24-07-2017 pusa de Ionel Pop :
·  Buna ziua, in cartierul Sanicolaul Mic, din Arad, pe strada Frumoasa (!), sectorul care continua cu strada Panselei, este o mizerie de nedescris, fiind depozitate gunoaie si de o parte si de cealalta a strazii (gunoaie menajere, moloz, deseuri constructii, etc). Situatia persista de cel putin un an, fara a exista vreo preocupare vizibila pentru salubrizarea zonei. Cand rezolvati aceasta situatie? Pentru o localizare exacta va atasez si link-ul: https://www.google.ro/maps/place/46%C2%B008\'42.4%22N+21%C2%B020\'53.1%22E/@46.1451957,21.3481058,70m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x0:0x0!8m2!3d46.145121!4d21.348092 Ionel Pop
Raspuns din data de 09-08-2017 :
Stimate domn,

Ca urmare a petitiei dumneavoastra va comunicam raspunsul Serviciului Edilitar din cadrul Primariei Municipiului Arad:

Operatorul de salubrizare va interveni pentru dezafectarea rampei neorganizate din locatia mentionata.
Serviciul Informare Cetateni
Sus



Pagina : 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17,18,19,20,21,22,23,24,25,26,27,28,29,30,31,32,33,34
,35,36,37,38,39,40,41,42


Primarul
 
  Mesaj
  Biografie
  Dispoziții
  Comunicate
  Program de audiențe
  Declaraţii de avere / interese

  "O zi cu Primarul"

 
Viceprimari
 
Bibarţ Călin
  Biografie
  Structura din subordine
  Declaraţii de avere / interese

Bognar Levente Grigorie
  Biografie
  Structura din subordine
  Declaraţii de avere / interese

  Arhiva Declaraţii de avere / interese
 
Consiliul Local
    Regulamentul C.L.M.
  Componenţă
  Comisii de specialitate
  Declaraţii de avere / interese
  Rapoarte de activitate
  Rapoarte-Legea Transparenţei
  Documente pentru şedinţe
  D.A.S.Arad
  Centrul Municipal de Cultură

 
Primărie
  Regulamentul Primăriei
Organigramă
Secretarul Municipiului
Direcția Venituri
Direcția Economică
Arhitect Șef
Direcția Patrimoniu
Direcția Tehnică
Direcția Comunicare
Direcția Achizții Publice, Administrativ
Instituții subordonate
Declaratii de avere / interese
 
Calendar evenimente
 
Iulie 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
22




 
 
 
Certificări
 


 


Primaria Arad: cod 310130, Arad, Blvd. Revolutiei, nr. 75 Tel: +40 257 281850, Fax +40 257 284744
© 2009, ALIAS Com & Primăria Arad, All Rights Reserved