Activități Normative
  Ordine de zi ședințe
Hotărâri
Proiecte de Hotărâri
Procese verbale, Stenograme
Minute Ședințe CLM
Informații de interes public
Buget
Datorie publică locală
Legislație utilă
Strategia de dezvoltare
Hărți de Zgomot
 
Activități Curente
  Autorizații, Atestate, Informări
Licitații
Posturi în cadrul Primăriei
Concursuri
Acte necesare
Formulare
Agricol
Program cu publicul
Recrutare administratori intreprinderi publice - OUG 109/2011
Recrutare directori intreprinderi publice - OUG 109/2011
 
Direcția Venituri
    Impozite şi taxe locale
  Acte necesare
  Formulare
  Anunţuri
  Protocol de colaborare pentru furnizare date persoane

  INFO trafic greu...
HCLM 303/30.09.2016

 
Utile
    Comunicate, Anunţuri, Ştiri
  Forum (întrebări/răspunsuri)
  Adresează petiţii, sesizări, reclamaţii, întrebări
  Voluntariat pentru Arad
  Investiţii
  Nomenclator stradal
  Locuințe ANL
  Reabilitare Faţade
  Reabilitare Termică
  Rapoarte de activitate ale societăţilor comerciale aflate sub autoritatea consiliului local
  Societăţi agreate - refacere carosabil şi trotuare
  Taxi
  Info investitori
  Informări europene
  ONG-uri Arad
  Viaţa Culturală
  Măsuri preventive în situaţii de urgenţă
  Declaraţii de Căsătorie
  Link-uri utile
  Chestionar de evaluare a serviciului Relaţii cu Publicul
  Finanțări nerambursabile

  POLIŢIA LOCALĂ

 
Să cunoaștem
  Orașe înfrățite
Galeria Primarilor
Cetățeni de onoare
Afilieri, Parteneriate
 
Meteo
 
 
Caută
 

Căutare avansată
 
Contor Site
 
Numar total vizite : 51722560
 

Forum de discuţii - întrebări / răspunsuri


[ Pune o întrebare ]


Categoria: Principal -> Intrebari adresate Primarului


Întrebări
Intrebarea nr. 4936 din data: 15-05-2018 pusa de Ionel Pop :
·  Buna ziua. Continua 2018 cu aceeasi mizerie de nedescris in zona alaturata strazii Frumoase(atat pe dreapta, cat si pe stanga), din cartierul Sannicolaul Mic. Am achitat impozitul aferent anului 2018, care a fost majorat semnificativ, fata de acelasi impozit aferent anului trecut. Presupun ca cresterea impozitului aduce cu sine si cresterea nivelului de curatenie, cel putin pana in zona depasirii stadiului de groapa de gunoi. Revin cu aceeasi intrebare, adresata in mod repetat, si inca fara raspuns: cand va fi salubrizata aceasta zona si ce planuri aveti pentru a o aduce la nivel de cartier care face parte dintr-un oras european? Va multumesc pentru raspuns si reactie. Ionel Pop

Intrebarea nr. 4908 din data: 08-02-2018 pusa de Diana Anca Iosif :
·  BUna ziua. As dori sa stiu dacă eliberați extrase (multilingve) ale actelor de naștere sau casatorie In cazul meu concret e vorba de un act înscris la Ambasada României din Buenos Aires.Si dacă răspunsul e afirmativ. Cât timp durează de la depunerea cererii si pana la eliberare.Va mulțumesc . CU stima Diana

Intrebarea nr. 4907 din data: 06-02-2018 pusa de filofie daniel :
·  as dori sa stiu daca se da prima pentru prima nastere? Multumesc!

Intrebarea nr. 4890 din data: 27-12-2017 pusa de ONES MIHAI :
·  Cum pot ști că o anumită persoană a făcut anunț publicitar de vânzare a unui teren extravilan, fără a afce deplasarea la tabloul publicitar al Primăriei ?

Intrebarea nr. 4874 din data: 04-10-2017 pusa de Moisescu Cristina :
·  Buna ziua, va scriu in legatura cu situatia de pe strada Zimbrului. In urma cu cateva luni a inceput pozitionarea zilnica a unui reprezentant al Politiei Locale la sensul giratoriu dinspe cartierul Sannicolau, am inteles ca sunt acolo pentru a impiedica intrarea vehiculelor grele in zona A, mai bine zis pe fosta centura, strada Pompei. Urmarea aproape fireasca a acestei masuri a fost reconfigurarea traseului acestor vehicule pe strada Zimbrului si strada Adam Guttenbrun, ceea ce are ca urmari o degradare accelerata a acestor strazi. Strada noastra este traversata zilnic de dimineata pana seara de masini de mare tonaj pentru transport de agregate care pe langa ca fac zgomot aduc si daune structurii cladirilor care sunt amplasate pe toata la o distanta destul de mica fata de carosabil. In fata casei noastre asfaltul este lasat cu cca 20-30 de cm fata de normal, acum cativa ani s-a creat o spartura si s-a prabusit, probabil ca acum va urma un eveniment similar. Apa se aduna in aceasta groapa la fiecare ploaie, soferii grabiti stropind fara probleme casa sau pietonii aflati in zona. Am inteles ca strada va intra la un moment dat in reabilitare ceea ce suna bine, dar cat va tine aceasta reabilitare daca traficul greu continua sa fie canalizat mai mult sau mai putin oficial pe aceasta straduta? Puteti gasi o solutie pentru masinile de tonaj fara a le duce prin zone rezidentiale sau cel putin nu pe strazi unde aliniamentul caselor nu e atat de apropiat de carosabil? Stiu ca si firmele de transport trebuie sa isi faca treaba, dar nu sacrificand linistea si siguranta locuitorilor. Va multumesc.



Răspunsuri
Intrebarea nr. 4936 din data: 15-05-2018 pusa de Ionel Pop :
·  Buna ziua. Continua 2018 cu aceeasi mizerie de nedescris in zona alaturata strazii Frumoase(atat pe dreapta, cat si pe stanga), din cartierul Sannicolaul Mic. Am achitat impozitul aferent anului 2018, care a fost majorat semnificativ, fata de acelasi impozit aferent anului trecut. Presupun ca cresterea impozitului aduce cu sine si cresterea nivelului de curatenie, cel putin pana in zona depasirii stadiului de groapa de gunoi. Revin cu aceeasi intrebare, adresata in mod repetat, si inca fara raspuns: cand va fi salubrizata aceasta zona si ce planuri aveti pentru a o aduce la nivel de cartier care face parte dintr-un oras european? Va multumesc pentru raspuns si reactie. Ionel Pop
Raspuns din data de 13-06-2018 :
Stimate domn,


Ca urmare a petitiei dumneavoastra va comunicam raspunsul Serviciului Edilitar din cadrul Primariei Municipiului Arad:

Zona adiacenta strazii Frumoasa a fost inclusa lunar in lista locatiilor de intervenit cu beneficiarii Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat pentru salubrizare.


Serviciul Informare Cetateni
Sus

Intrebarea nr. 4908 din data: 08-02-2018 pusa de Diana Anca Iosif :
·  BUna ziua. As dori sa stiu dacă eliberați extrase (multilingve) ale actelor de naștere sau casatorie In cazul meu concret e vorba de un act înscris la Ambasada României din Buenos Aires.Si dacă răspunsul e afirmativ. Cât timp durează de la depunerea cererii si pana la eliberare.Va mulțumesc . CU stima Diana
Raspuns din data de 21-02-2018 :
Stimata doamna,

Ca urmare a petitiei dumneavoastra va comunicam raspunsul Serviciul Stare Civila din cadrul Primariei Municipiului Arad:

Cererea pentru eliberarea extrasului multilingv se poate depune la primaria locului de domiciliu, care va face demersurile necesare obtinerii lui de la Primaria Sectorului I Bucuresti. Termenul este de 30 de zile.

Serviciul Informare Cetateni
Sus

Intrebarea nr. 4907 din data: 06-02-2018 pusa de filofie daniel :
·  as dori sa stiu daca se da prima pentru prima nastere? Multumesc!
Raspuns din data de 26-03-2018 :
Stimate domn,

Ca urmare a petitiei dumneavoastra va comunicam raspunsul Serviciului Stare Civila din cadrul Primariei Municipiului Arad:

Nu se acorda nicio prima pentru prima nastere.

Serviciul Informare Cetateni
Sus

Intrebarea nr. 4890 din data: 27-12-2017 pusa de ONES MIHAI :
·  Cum pot ști că o anumită persoană a făcut anunț publicitar de vânzare a unui teren extravilan, fără a afce deplasarea la tabloul publicitar al Primăriei ?
Raspuns din data de 05-01-2018 :
Stimate domn,


Ca urmare a petitiei dumneavoastra va comunicam faptul ca informatiile la care faceti referire pot fi accesate pe pagina de internet a institutiei, www.primariaarad.ro, Meniul din stanga al paginii, Sectiunea Activitati Curente – Agricol – Vanzari Terenuri Agricole.

Serviciul Informare Cetateni
Sus

Intrebarea nr. 4874 din data: 04-10-2017 pusa de Moisescu Cristina :
·  Buna ziua, va scriu in legatura cu situatia de pe strada Zimbrului. In urma cu cateva luni a inceput pozitionarea zilnica a unui reprezentant al Politiei Locale la sensul giratoriu dinspe cartierul Sannicolau, am inteles ca sunt acolo pentru a impiedica intrarea vehiculelor grele in zona A, mai bine zis pe fosta centura, strada Pompei. Urmarea aproape fireasca a acestei masuri a fost reconfigurarea traseului acestor vehicule pe strada Zimbrului si strada Adam Guttenbrun, ceea ce are ca urmari o degradare accelerata a acestor strazi. Strada noastra este traversata zilnic de dimineata pana seara de masini de mare tonaj pentru transport de agregate care pe langa ca fac zgomot aduc si daune structurii cladirilor care sunt amplasate pe toata la o distanta destul de mica fata de carosabil. In fata casei noastre asfaltul este lasat cu cca 20-30 de cm fata de normal, acum cativa ani s-a creat o spartura si s-a prabusit, probabil ca acum va urma un eveniment similar. Apa se aduna in aceasta groapa la fiecare ploaie, soferii grabiti stropind fara probleme casa sau pietonii aflati in zona. Am inteles ca strada va intra la un moment dat in reabilitare ceea ce suna bine, dar cat va tine aceasta reabilitare daca traficul greu continua sa fie canalizat mai mult sau mai putin oficial pe aceasta straduta? Puteti gasi o solutie pentru masinile de tonaj fara a le duce prin zone rezidentiale sau cel putin nu pe strazi unde aliniamentul caselor nu e atat de apropiat de carosabil? Stiu ca si firmele de transport trebuie sa isi faca treaba, dar nu sacrificand linistea si siguranta locuitorilor. Va multumesc.
Raspuns din data de 16-11-2017 :
Stimata doamna,

Ca urmare a petitiei dumneavoastra va comunicam raspunsul Serviciului Circulatie pe Drumurile Publice si Parcari 3 din cadrul Directiei Generale Politia Locala:


Poltistii locali din cadrul Serviciului Circulatie pe Drumurile Publice si Parcari 3 au efectuat in mod constant actiuni de control privind accesul si circulatia vehiculelor cu masa maxima autorizata mai mare de 3,5 tone, in zona specificata in petitie.
In urma acestor controale au fost constatate contraventii si au fost aplicate sanctiuni pentru nerespectarea normelor legale care reglementeaza accesul si circulatia vehiculelor de mare tonaj, in municipiul Arad. Traficul greu in zona va fi monitorizat in continuare, in scopul determinarii conducatorilor vehiculelor de mare tonaj sa respecte prevederile legale privind circulatia pe drumurile publice.

Serviciul Informare Cetateni
Sus



Pagina : 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17,18,19,20,21,22,23,24,25,26,27,28,29,30,31,32,33,34
,35,36,37,38,39,40,41,42,43,44,45,46,47,48,49,50,51,52,53,54,55,56,57,58,59,60,61,62,63,64,65,66,67,68
,69,70,71,72,73,74,75,76,77,78,79,80,81,82,83,84,85,86,87,88,89,90,91,92,93,94,95,96,97,98,99,100,101,102
,103,104,105,106,107,108,109,110,111,112,113,114,115,116,117,118,119,120,121,122,123,124,125,126,127,128,129,130,131,132,133,134,135,136
,137,138,139,140,141,142,143,144,145,146,147,148,149,150,151,152,153,154,155,156,157,158,159,160,161,162,163,164,165,166,167,168,169,170
,171,172,173,174,175,176,177,178,179,180,181,182,183,184,185,186,187,188


Primarul
 
  Mesaj
  Biografie
  Dispoziții
  Comunicate
  Program de audiențe
  Declaraţii de avere / interese

  "O zi cu Primarul"

 
Viceprimari
 
Bibarţ Călin
  Biografie
  Structura din subordine
  Declaraţii de avere / interese

Bognar Levente Grigorie
  Biografie
  Structura din subordine
  Declaraţii de avere / interese

  Arhiva Declaraţii de avere / interese
 
Consiliul Local
    Regulamentul C.L.M.
  Componenţă
  Comisii de specialitate
  Declaraţii de avere / interese
  Rapoarte de activitate
  Rapoarte-Legea Transparenţei
  Documente pentru şedinţe
  D.A.S.Arad
  Centrul Municipal de Cultură

 
Primărie
  Regulamentul Primăriei
Organigramă
Secretarul Municipiului
Direcția Venituri
Direcția Economică
Arhitect Șef
Direcția Patrimoniu
Direcția Tehnică
Direcția Comunicare
Direcția Achizții Publice, Administrativ
Instituții subordonate
Declaratii de avere / interese
 
Calendar evenimente
 
Iunie 2018





1
2
3
4
5
6
7
8
9
25
 
 
 
Certificări
 


 


Primaria Arad: cod 310130, Arad, Blvd. Revolutiei, nr. 75 Tel: +40 257 281850, Fax +40 257 284744
© 2009, ALIAS Com & Primăria Arad, All Rights Reserved